Święto Strażaków w Powiecie

Data: 23.05.2018 r., godz. 15.00    1842
18 maja br. w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Wołominie odbyła się uroczystość z okazji obchodów Dnia Strażaka.
Obchody rozpoczęto poranną Mszą Świętą w intencji strażaków odprawioną w Kościele św. Józefa Robotnika w Wołominie.
Tuż przed rozpoczęciem Uroczystego Apelu symboliczna minutą ciszy wspomniano koleżanki i kolegów strażaków, którzy odeszli „na wieczną służbę”.
O godz.14 w garażu JRG w Wołominie rozpoczął się uroczysty apel, którego pierwszym elementem było złożenie meldunku przez Dowódcę Uroczystości st. kpt. Kamila Haczkura. Meldunek odebrał przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie st. bryg. Waldemar Dejneko Naczelnik wydziału KW PSP w Warszawie. Po odegraniu Hymnu Państwowego nastąpiło przywitanie zaproszonych gości, którego dokonał Komendant Powiatowy PSP w Wołominie mł. bryg. Andrzej Wysocki. W swoim przemówieniu Komendant Powiatowy PSP w Wołominie nawiązał do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponadto podziękował pracownikom cywilnym, strażakom zawodowym i tym z ochotniczych straży pożarnych za codzienny trud pracy i służby oraz zmaganie się z pożarami i innymi miejscowymi zagrożeniami.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń resortowych, Złotego Znaku Związku OSP RP oraz Medali Związku Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonariuszom PSP. Po nadaniu odznaczeń przystąpiono do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe w korpusach: oficerskim, aspiranckim, podoficerskim i szeregowców.
W dalszej kolejności głos zabrali zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Pan Piotr Uściński, przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Waldemar Dejneko Naczelnik wydziału KW PSP w Warszawie, Wiceprezes Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Wołominie dh Grzegorz Bazylewicz oraz zaproszeni goście.
Podczas uroczystości w uznaniu za działalność ratowniczo-gaśniczą wołomińskich strażaków Pan Bogdan Domagała - Szef Grupy Ratownictwa Chemicznego z DJChem Chemicals Poland S.A. w Wołominie na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie przekazał nowoczesne strażackie hełmy, które będą chroniły strażaków podczas działań ratowniczo-gaśniczych.
Przemawiający goście dziękowali strażakom za ich oddanie i zaangażowanie podczas prowadzonych akcji oraz życzyli dużo zdrowia i wytrwałości w codziennej służbie. Po odprowadzeniu sztandaru i złożeniu meldunku nastąpiło zakończenie uroczystości obchodów Dnia Strażaka w Komendzie Powiatowej PSP w Wołominie.
W obchodach Dnia Strażaka uczestniczyli Burmistrzowie i Wójtowie Gmin Powiatu Wołomińskiego, przedstawiciele podmiotów współdziałających z KP PSP w Wołominie licznie zaproszeni goście, rodziny strażackie, emeryci pożarnictwa oraz strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie Powiatu Wołomińskiego.

Tekst: mł. bryg. Jarosław Kłak
Foto: KP PSP w Wołominie