Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

Dzień Sybiraka w Wołominie

Data: 18.09.2018 r., godz. 00.00    1631
17 września w Wołominie odbyły się obchody Dnia Sybiraka, związane z 79. rocznicą napadu ZSRR na Polskę.
Wzięli w niej udział członkowie wołomińskiego Koła Związku Sybiraków, z prezesem Wojciechem Witkiem oraz prezes honorową Marią Sobolewską, starosta Kazimierz Rakowski, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, radni powiatowi i wołomińscy, przedstawiciel Stowarzyszenia Rajd Katyński Edward Olszowy, kapelan Sybiraków ks. Mieczysław Malinowski, przedstawiciele związków kombatanckich i senioralnych, uczniowie wołomińskich szkół, poczty sztandarowe.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez ZS Koło Wołomin oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wołomińskiej WOŁOMINIAK i poprowadzone przez jego prezesa Andrzeja Saulewicza. Współorganizatorem wydarzenia był Powiat Wołomiński.  

Po mszy świętej rozpoczynającej uroczystość, wszyscy zgromadzeni przenieśli się na skwer imienia Sybiraków, na którym znajduje się Pomnik Zesłańców Sybiru i Osób Represjonowanych w latach 1939 – 1956. Tam głos zabrał starosta wołomiński Kazimierz Rakowski.

- Cieszę się, że jesteśmy razem na rocznicowych obchodach, a jednocześnie z troską patrzę, że jest was, drodzy Sybiracy, bohaterowie dzisiejszego dnia, coraz mniej. Upływający czas i choroby robią, niestety, swoje. Dlatego bardzo was proszę, dopóki macie siły, przekazujcie nam prawdę o tamtym tragicznym czasie, dzielcie się swoimi doświadczeniami, mówcie o tym, co przeżyliście. My tę waszą pamięć poniesiemy dalej, bo przywołując słowa Józefa Piłsudskiego: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości i prawa do przeszłości” – powiedział starosta. 

Po tym wzruszającym wstępie starosta przybliżył pokrótce historię agresji ZSRR na Polskę oraz konsekwencji tego wydarzenia, w tym właśnie masowych deportacji ludności polskiej na Syberię. Na zakończenie powiedział:

- Drodzy Sybiracy, dziękuję wam za to, że jesteście, że tak aktywnie uczestniczycie w życiu społecznym Wołomina i powiatu wołomińskiego. Życzę wam dużo siły i zdrowia i mam nadzieję, że za rok ponownie spotkamy się przy tym pomniku, świadectwie waszego męczeństwa i waszej chwały.

Następnie na skwerze posadzono Dąb Pamięci, który będzie przypominał przyszłym pokoleniom o cierpieniach Polaków deportowanych na Syberię. Drzewo posadzili prezes Związku Sybiraków Wojciech Witek, Maria Sobolewska oraz uczniowie I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie: Dominika Skołorzyńska i Kacper Przywódzki.  

W dalszej części uroczystości Maria Sobolewska wręczyła Krzyż Sybiracki za szczególne zasługi dla Związku Sybiraków, który otrzymał Igor Sulich – radny Rady Powiatu i wiceprezes TPZW WOŁOMINIAK. Następnie uczeń I LO PUL Paweł Nosecki odczytał Apel Poległych. Przy Pomniku Sybiraków złożone zostały kwiaty. 

Uczniowie szkoły mundurowej odczytali również dwa wspomnienia Sybiraków – Krystyny Baczewskiej oraz Wojciecha Witka. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbał znany wołomiński artysta Leszek Kupiec. Zgromadzeni mogli usłyszeć znane utwory w jego mistrzowskim wykonaniu, poczynając od  poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego.