Baczyńszczacy z Tłuszcza praktykują w Barcelonie!

Data: 27.11.2019 r., godz. 09.00    1018
Baczyńszczacy z Tłuszcza praktykują w Barcelonie!
„Uliczkę znam w Barcelonie….” śpiewał niegdyś Bogdan Łazuka. Nieco starsi pamiętają ten czas, gdy emocjonowaliśmy się występami polskich piłkarzy na XII Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Hiszpanii, gdzie reprezentacja Polski wywalczyła 3. miejsce. Teraz jednak młodzież z Zespołu Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu pasjonuje się zupełnie czymś innym. Czym? Praktykami zawodowymi, które odbywają właśnie w Barcelonie!
Rozpoczęły się one 4 listopada 2019r. zatem wtedy, gdy w Polsce zagościła prawdziwa jesień, a potrwają do 29 listopada 2019r. Baczyńszczacy wrócą pełni wrażeń, z licznymi hiszpańskimi podarkami dla najbliższych i z całą masą opowieści, które można snuć przy świątecznym stole, bo przecież już niedługo Boże Narodzenie. Z wyjazdu organizowanego w ramach programu Erasmus+ skorzystało tym razem 18 uczniów uczących się w technikum i branżowej szkole I stopnia w następujących zawodach: technik usług fryzjerskich, technik mechanik, kucharz, monter sieci i instalacji sanitarnych a opiekunami byli: Jolanta Szulim, Jarosław Czuba (2 tygodnie) oraz Małgorzata Zdunek – Urbańska i Jacek Dębski (2 tygodnie).
Młodzież odbywa praktyki zawodowe w następujących zakładach pracy: Beauty Salon Y.E.S., Ella Bella , Cecauto Tallers Servei Gracia, Auto GranVia, TOT CAR BCN S.L.L., Bar 33, Pawel Betanski, ADPOL BCN 2016, S.L. To zupełnie niezwykłe doświadczenie! Po pierwsze pracę wykonuje się w realnym salonie fryzjerskim czy warsztacie samochodowym, co wymaga umiejętności poradzenia sobie z klientem i jego oczekiwaniami. Poza tym trzeba przełamać barierę językową i poradzić sobie w sytuacji, gdzie nie ma „pod ręką” tłumacza. Po drugie uczniowie zyskują doświadczenie międzynarodowe w swej branży, podpatrują, jak zachodnioeuropejscy specjaliści wykonują znane im zabiegi. Kolejna zaleta praktyk to nauka języka hiszpańskiego. Ale oczywiście praktyki zagraniczne to nie tylko praca - baczyńszczacy dużo czasu poświęcają na poznawanie historii, tradycji, kultury i sztuki hiszpańskiej. A w Barcelonie jest co oglądać!!! Dopiero minęło 2 tygodnie a oni odwiedzili już: Barri Gotic – centrum barcelońskiego starego miasta, dzielnicę średniowieczną z piękną katedrą gotycką pw. Św. Eulalii, port i plażę, La Rambla – najsłynniejszą ulicę miasta z eleganckimi sklepami i kamienicami projektu Gaudiego (Casa Mila i Casa Batllo), La Boqueria – targowisko z rozmaitymi pysznościami (egzotyczne owoce, ryby, owoce morza), wzgórze Montjuic z fortecą z XVII wieku, wzgórze Tibidabo, z którego rozciąga się widok na całe miasto, Park Guell – baśniowy park projektu Gaudiego, stadion olimpijski z 1992 roku, podziwiali Sagradę Familię – wizytówkę Barcelony projektu Antonio Gaudiego, pomnik Kolumba, Plac Hiszpański, gdzie obserwowali pokaz fontann czy Muzeum Picassa. Dla niektórych uczestników najważniejszym momentem tego wyjazdu z pewnością będzie wizyta na Camp Nou i udział w meczu FC Barcelony! Inni z kolei nigdy nie zapomną kąpieli w morzu….
Wyjazd na praktyki zawodowe, które trwają 4 tygodnie i są zupełnie bezpłatne to, jak wielu uczestników podkreśla, przygoda życia. Barcelona z pewnością także na wiele lat zagości we wspomnieniach uczestników tegorocznego wyjazdu.
Ewa Żmudzka