Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem. "Literatura współczesna. Lokalność i świat".

Data: 24.01.2020 r., godz. 15.25    970
Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie im. Heleny i Stefana Nasfeterów.
Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem. "Literatura współczesna. Lokalność i świat".

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie im. Heleny i Stefana Nasfeterów.

O podróży przez współczesne Węgry, reportażu gonzo, stereotypach na temat ludów zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią, a także o tym, dlaczego Wołomin jest podobny do Radomia, porozmawiamy na spotkaniu z Ziemowitem Szczerkiem. Prowadzi Anna Łazar. Wstęp wolny.

Najnowsza książka Szczerka „Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim” to napisana z humorem opowieść o kraju owładniętym obsesją minionej wielkości. Pisarz relacjonuje przeczytane teksty, swoje myśli, rozmowy z lokalnymi polityczkami i politykami oraz ludźmi spotkanymi przypadkowo. Pije z nimi różne napoje i opowiada o mijanych krajobrazach, przyglądając się, jak wielkie koncepcje i historyczne sentymenty mają się w praktyce. Towarzyszy mu muzyka z regionu. Na podstawie „Vii Carpatii” można stworzyć oryginalną playlistę. Reportaże Szczerka to uczta barwnej polszczyzny.

Amatorki i amatorzy jego twórczości mówią, że demontuje stereotypy o ludach zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią, przeciwniczki i przeciwnicy, że je pogłębia. Z pewnością tropi przesądy i kalki kulturowe funkcjonujące na trasie jego podróży, a co ważne - widzi je też u siebie dokonując nieustannej wiwisekcji swojego pojmowania świata. Nie można mu odmówić potoczystego języka i ogromnej sprawności w dziedzinie literackiego reportażu.

Ziemowit Szczerek jest autorem książek: „Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim, "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", "Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową", "Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski", "Siódemka", "Tatuaż z tryzubem", "Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion". Laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. Pochodzi z Radomia (a to prawie jak Wołomin).

Pisarza będziemy gościć w ramach cyklu „Wieczory w Bibliotece im. Nasfeterów. Literatura współczesna: lokalność i świat". Chcemy zachęcić do lektury najnowszych książek oraz rozmów z ich autorami i autorkami, a także budowania perspektywy, w której zarówno historia, jak i teraźniejszość naszego miasta wiążą się z szerszymi procesami w kraju i na świecie.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie im. Heleny i Stefana Nasfeterów, Ogrodowa 1A, 05-200 Wołomin.

Data spotkania: Środa, 29 stycznia 2020, godz. 18:00.