Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

Zaproszenie do powiatu

15346
Gdzie znajduje się jedyny na Mazowszu, zabytek klasy „0”? Czym był i gdzie się zdarzył „Cud nad Wisłą”? Gdzie znajduje się najstarszy w województwie mazowieckim rezerwat? Gdzie zachowany jest akt urodzenia Cypriana Kamila Norwida? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać zwiedzając powiat wołomiński – krainę zadziwiającą różnorodnością krajobrazów, pełną uroku zabytkowych obiektów i pamiątek historycznych. Jest to wielka równina urozmaicona lasami, wydmami i terenami rozlewiskowymi leniwie płynących rzek. Na wyróżnienie zasługują znajdujące się na tym terenie zabytkowe świątynie, pałace i dworki szlacheckie, symboliczne kapliczki i krzyże przydrożne. 


Atutem powiatu wołomińskiego jest jego atrakcyjne położenie. Lokalizacja w centrum Mazowsza oraz bezpośrednie sąsiedztwo ze stolicą kraju, która jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem akademickim, kulturalnym oraz gospodarczym sprawiają, iż teren ten zamieszkuje ponad 250 tysięcy osób. Pod względem liczby ludności powiat wołomiński zajmuje pierwsze miejsce wśród powiatów ziemskich województwa mazowieckiego.

Powiat wołomiński tworzy 12 gmin. Miasta: Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka oraz gminy miejsko-wiejskie: Radzymin, Tłuszcz i Wołomin to prężne ośrodki miejskie, tworzące niejako część metropolii warszawskiej. Pozostałe pięć gmin: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne oraz Strachówka - to malownicze tereny wiejskie. Położone w dolinach rzek Bug, Liwiec i Rządza są doskonałym miejscem do uprawiania agroturystyki, wycieczek rowerowych oraz do weekendowego wypoczynku na łonie natury.

 

Powiat Wołomiński może też poszczycić się wieloma interesującymi zabytkami. Między wieloma innymi należy tu wymienić odrestaurowany pałac w Chrzęsnem będący najstarszym zabytkiem powiatu (1635 r.) oraz zabytek klasy 0 – Bazylika Mniejsza pw. Świętej Trójcy w Kobyłce (1740-1745).

 


Mieszkańcy powiatu są dumni z lokalnej historii. W sposób szczególny pielęgnują pamięć o Bitwie Warszawskiej 1920 r., której najważniejszy epizod miał miejsce w dniach 14 15 sierpnia w okolicach Radzymina i Ossowa. W każdą rocznicę tych wydarzeń na terenie powiatu organizowane są liczne wydarzenia patriotyczne, kulturalne i sportowe. Do najważniejszych z nich należą Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie oraz Międzynarodowy Półmaraton Uliczny „Cud nad Wisłą”.

 

Teren powiatu wołomińskiego jest związany także z postaciami wielkich Polaków. Tu wychował się m.in. poeta Cyprian Kamil Norwid, który w Głuchach koło Dąbrówki spędził dzieciństwo i wczesną młodość. W majątku rodziny Koskowskich przebywał często sławny malarz Władysław Podkowiński. W Wołominie natomiast mieszkali Zofia i Wacław Nałkowscy oraz światowej sławy dyrygent Bohdan Wodiczko. Z Ostrówkiem w Gminie Klembów związana jest natomiast postać Świętej Faustyny.

Bogactwem powiatu wołomińskiego są duże tereny leśne. Przykładem mogą być lasy gminy Klembów, tworzące rezerwat Dębina (jest to najstarszy rezerwat w województwie mazowieckim i największy rezerwat na terenie Powiatu Wołomińskiego) oraz kompleks leśny w gminie Kobyłka, w skład którego wchodzi rezerwat Grabicz z wieloma cennymi przyrodniczo pomnikami przyrody.
Powiat Wołomiński może też pochwalić się unikatowymi uwarunkowaniami przyrodniczymi w zakresie terenów rozlewiskowych i bagiennych pozwalających na obserwacje unikalnej fauny i flory (są to przede wszystkim obszary chronione m. in. strefy zalewowe rzeki Bug, Rządza, Liwiec, w tym Nadbużański Park Krajobrazowy, Rezerwat Śliże, Rezerwat Horowe Bagno, Obszar Natura 2000 Dolina Liwca, Rezerwaty Białe Błota, czy Łęgi Czarnej Strugi). Wymienione obszary stanowią dogodne miejsca do uprawiania birdwatching’u – czyli obserwacji ptactwa w jego naturalnym środowisku.

 

Obszary naturalne, które zasługują na szczególne wyróżnienie to dolina rzeki Bug w okolicach miejscowości Kuligów i dolina rzeki Liwiec w okolicach Urli. Urokliwy charakter tych miejscowości i niezaprzeczalne walory naturalne ich okolic można podziwiać płynąc kajakiem lub jadąc rowerem. Wyznaczone szlaki rowerowe i kajakowe ułatwią to poprzez infrastrukturę znajdującą się w terenie, w postaci wiat i tablic informacyjnych. Każdy turysta niezbędne informacje o naszym terenie znajdzie na stronie www.wyprawaznaturaikultura.com.pl.
 
Otwartość mieszkańców oraz duży potencjał regionu do uprawiania różnych form turystyki dają szansę na spędzenie u nas udanego czasu wolnego. Zapraszamy turystów do odwiedzenia powiatu wołomińskiego!