TURYSTA
5831
ZAPROSZENIE DO POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO
Gdzie znajduje się jedyny na Mazowszu, zabytek klasy „0”? W której kancelarii parafialnej zachowany jest akt urodzenia Cypriana Kamila Norwida? Czym był „Cud nad Wisłą”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można poznać zwiedzając powiat wołomiński – krainę zadziwiającą różnorodnością krajobrazów i pełną uroku. Wielka równina urozmaicona jest lasami, zagajnikami i wydmami oraz przeorana leniwie płynącymi rzekami. Ziemia ta ozdobiona jest wydmami o fantastycznych kształtach, cienistymi lasami i malowniczymi dolinami wielu rzek, a spośród dzieł człowieka wyróżniają się tu zabytkowe świątynie, pałace i dworki szlacheckie.
Powiat wołomiński tworzy 12 gmin. Miasta Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka oraz gminy Radzymin, Tłuszcz i Wołomin to prężne ośrodki miejskie, tworzące swoiste zaplecze dla metropolii warszawskiej. Pozostałe pięć gmin: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne oraz Strachówka to malownicze tereny wiejskie. Położone w dolinach rzek Bug, Liwiec, Czarna i Rządza są doskonałym miejscem do uprawiania agroturystyki, rowerowych wycieczek oraz do weekendowego wypoczynku.
Atutem powiatu wołomińskiego jest jego atrakcyjne położenie. Lokalizacja w centrum Mazowsza oraz bezpośrednie sąsiedztwo ze stolicą kraju, która jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem akademickim, kulturalnym oraz gospodarczym sprawiają, iż teren ten zamieszkuje ponad 230 tysięcy osób. Pod względem liczby ludności zajmuje pierwsze miejsce wśród powiatów ziemskich województwa mazowieckiego.
Powiat Wołomiński może poszczycić się wieloma interesującymi zabytkami, często pięknie wkomponowanymi w malownicze otoczenie. Bogactwem regionu są też duże tereny leśne pełne dzikich zwierząt i ptactwa. Przykładem są lasy gminy Klembów, tworzące rezerwat Dębina – najstarszy i największy rezerwat na terenie Powiatu Wołomińskiego, czy torfowiskowy rezerwat Śliże, w którym występuje wiele chronionych gatunków roślin. Z kolei w rezerwacie Grabicz, obejmującym lasy na terenie Kobyłki, najcenniejszym przyrodniczym elementem są sędziwe drzewa – pomniki przyrody.
HISTORIA
Mieszkańcy powiatu są dumni z lokalnej historii. W sposób szczególny pielęgnują pamięć o „Cudzie nad Wisłą”, czyli wielkiej Bitwie Warszawskiej 1920 roku, która miała miejsce 14-15 sierpnia w okolicach Radzymina i Ossowa. W każdą rocznicę tych wydarzeń na terenie powiatu organizowane są liczne imprezy patriotyczne, kulturalne i sportowe. Do najważniejszych z nich należą Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie oraz Międzynarodowy Półmaraton Uliczny „Cud nad Wisłą”. Teren powiatu wołomińskiego nie jest związany tylko z krwawymi walkami. W historię tej ziemi wpisane są postaci wielu wielkich Polaków. Tu wychował się m.in. poeta Cyprian Kamil Norwid, który w Głuchach koło Dąbrówki spędził dzieciństwo i wczesną młodość. W Wołominie natomiast mieszkali Zofia i Wacław Nałkowscy, aktorzy Michał Znicz i Józef Orwid, operator filmowy Jerzy Lippman, światowej sławy dyrygent Bohdan Wodiczko oraz najmłodsza polska piosenkarka okresu międzywojennego – Wiera Gran. W Ostrówku, znajduje się wyjątkowe miejsce, w którym zatrzymał się czas – to Dom Świętej Faustyny. W drewnianym budynku odtworzono wnętrza z lat dwudziestych XX w., z czasów gdy mieszkała tu młodziutka Faustyna Kowalska. To właśnie Ona miała wizję Chrystusa Miłosiernego i znanego dziś obrazu opatrzonego słowami „Jezu ufam Tobie”. To idealne miejsce na chwilę wytchnienia dla pielgrzymów oraz na własne dni skupienia i na odpoczynek w sąsiedztwie rezerwatu „Dębina”.
Otwartość oraz duży potencjał gospodarczy regionu daje szansę rozwoju i stwarza wiele nowych możliwości. Zapraszamy do odwiedzenia naszych stron zarówno turystów, jak i inwestorów.