Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

Imprezy cykliczne organizowane przez Powiat

17235
Obchody Rocznicy Powstania Styczniowego

  

W czasie Powstania Styczniowego rejon powiatu wołomińskiego był dogodnym terenem do prowadzenia działań partyzanckich. 20 marca kwaterujący w folwarku Kąty-Czerniki (dziś Kąty Czernickie) oddział Wł. Czarkowskiego został zaatakowany przez carską kolumnę mjr. Antuszewicza. Powstańcy osłaniani przez strzelców wycofali się do lasu i leśnymi duktami dotarli do Międzylesia. Najpierw ostrzelani, potem otoczeni przez carską piechotę znaleźli się w sytuacji krytycznej. Śmiałe uderzenie na jedno ze skrzydeł umożliwiło Czarkowskiemu wydostanie się z pętli. Oddział został jednak zdziesiątkowany. Poległych powstańców pochowano na polu bitwy. Pomnik na mogile w Kątach Wielgi wystawiła 3 maja 1930 r. parafia Stanisławów.

Od lat w gminie Strachówka Starosta Wołomiński oraz Wójt Gminy Strachówka organizują uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1863r. W programie uroczystości znajdują się m.in.: pokazy kawaleryjskie, występy artystyczne dzieci oraz koncert orkiestry wojskowej.

Majówka w Chrzęsnem

     

Powiat Wołomiński jest właścicielem XVII-wiecznego zabytku na Mazowszu – Pałacu w Chrzęsnem, który po renowacji stał się centrum edukacyjno-kulturalnym regionu. W celu promocji tego miejsca, jego historii i osób z nim, związanych (Wł. Podkowiński, C. K. Norwid) Powiat organizuje od kilku lat imprezę plenerową pn. Majówka w Chrzęsnem. W roku 2018, podczas wydarzenia, planowana jest prezentacja wielu kultur: białoruskiej, ormiańskiej, serbskiej, romskiej i polskiej. Podczas imprezy wystąpią zespoły takie jak m.in. Zespół Krysztaliki (z Białorusi), Narodowy zespół Pieśni i Tańca „Musa Ler” ( z Armenii), zespół romski „Dziani” oraz Artystyczny Zespół Ludowy SGGW „PROMNI”, itp. Zaprezentowane zostaną również tańce i kuchnia wielu kultur.

Uroczystości rocznicowe tragicznej śmierci ks. Sylwestra Zycha

  

Ks. Sylwester Zych urodził się, mieszkał i pracował na terenie Powiatu Wołomińskiego. Duszpasterz środowisk niepodległościowych. W 1982 został oskarżony o próbę obalenia ustroju PRL siłą, więziony w latach 1982 – 1986, osaczony i prześladowany przez komunistyczne służby specjalne, zamordowany 11 lipca 1989r. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Kobyłce. Pośmiertnie został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Każdego roku w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce, w kolejne rocznice śmierci księdza Sylwestra Zycha, organizowane są uroczystości ku pamięci tego niezwykłego kapłana. W uroczystości uczestniczy najbliższa rodzina księdza, przyjaciele i mieszkańcy powiatu wołomińskiego.

Uroczyste Obchody Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie


Rokrocznie na terenie Powiatu Wołomińskiego organizowane są uroczyste obchody zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r. zwanej „Cudem nad Wisłą”. Główne uroczystości odbywają się na błoniach w Ossowie, gdzie zginął kapelan Legii Akademickiej ks. mjr Ignacy Skorupka (14.08.1920r.). Głównymi punktami obchodów jest widowisko plenerowe pn. Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej, w której udział bierze kilkunastotysięczna publiczność z Polski i z zagranicy. Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie otrzymała nagrodę: NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO 2015 roku.

Dożynki Powiatowo-Gminne


To piękne, staropolskie święto, to zarówno ukoronowanie całorocznej pracy rolników, jak i ich największa uroczystość, hucznie obchodzona we wszystkich, nawet tych najmniejszych, polskich wsiach. Uroczystości dożynkowe mają zarówno charakter religijny, świecki jak i ludowy, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. W programie dożynek znajduje się m.in. Msza św. dziękczynna za rolników, a także prezentacje płodów rolnych oraz konkursy, m.in. na najładniejszy wieniec dożynkowy.

Uroczystości rocznicowe pobytu mjr Henryka Dobrzańskiego w Krubkach Górkach

 

W miejscowości Krubki Górki (gmina Poświętne), od wielu lat czczona jest pamięć o majorze Henryku Dobrzańskim „Hubalu”. W dniach 27-29 września 1939 r. zmierzający na pomoc Warszawie major ze swoim oddziałem zatrzymał się w majątku w Krubkach. Tu dowiedział się o kapitulacji stolicy i tu postanowił nie złożyć broni lecz udać się na południe. Nazwany ostatnim żołnierzem II Rzeczypospolitej jest bohaterem - legendą o patriotyzmie i oddaniu sprawom Ojczyzny. Organizatorami uroczystości w Krubkach są starosta wołomiński, wójt gminy Poświętne oraz prof. Witold Modzelewski – właściciel posiadłości, na której w 1939 roku stał dwór sióstr Zofii Arkuszewskiej i Wandy Chełmickiej, u których zatrzymał się Hubal.

W programie uroczystości znajdują się m.in. Bieg Dziecięcy, Koncert orkiestry wojskowej oraz występ artystyczny dzieci.