Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

Koncert dla Niepodległej

Data: 20.04.2018 r., godz. 00.00    2174
Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Dziedzictwa Narodowego i Kultury Rady Powiatu Wołomińskiego omawiano przygotowania do „Koncertu zjednoczonych chórów Powiatu Wołomińskiego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości”, planowanego na 7 października w Zielonce.
W komisji uczestniczyli przedstawiciele chórów z powiatu wołomińskiego, które wystąpią w tym niepowtarzalnym wydarzeniu. Głównym organizatorem koncertu jest Powiat Wołomiński, a w przygotowania zaangażował się Wydział Kultury, Promocji i Sportu Starostwa. Chórzyści zaśpiewają osiem utworów, a pomiędzy poszczególnymi pieśniami prezentowany będzie film ukazujący miejsca związane z walkami niepodległościowymi w każdej gminie naszego powiatu. 

Kierownikiem muzycznym i dyrygentem koncertu jest Sylwia Krzywda, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Przemyślu oraz Akademii Muzycznej w Warszawie. Studia ukończyła w specjalności dyrygentura chóralna. Absolwentka Podyplomowego Studium Emisji Głosu przy AM w Bydgoszczy. Założycielka, kierownik muzyczny i dyrygent Chóru Komendy Stołecznej Policji, z którym występuje także jako solistka. Dyrygent Chóru „Sentito” w Wołominie. Od 2011 r. pedagog i chórmistrz w Prywatnej Szkole Muzycznej im. W. Lutosławskiego w Wołominie. Pomysłodawczyni i współzałożycielka zespołu Małej Operetki. 

Za fortepianem zasiądzie Paweł Rozbicki. Pianista i pedagog. Absolwent PWSM im. F. Chopina w Warszawie. Solista i akompaniator w Estradzie Stołecznej, pianista w Teatrze Wielkim, wieloletni współpracownik Teatru Polskiego w Warszawie. Od 20 lat współpracuje jako pianista z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. Dyrektor i pedagog Szkoły Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Wołominie. 

Wystąpią:
Chór „Cantanti” z Kobyłki. Dyrygent Alina Stefaniak – absolwentka PSM w Warszawie z 25-letnim stażem pracy w Filharmonii Narodowej. Chór Miejsko-Parafialny „Cantanti” działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Kobyłce. Występuje na różnych imprezach, przeglądach i uroczystościach cyklicznych, zdobywając nagrody, wyróżnienia i dyplomy.

Chór “Cantares Misericordiae” z Ząbek. Dyrygent Zbigniew Szablewski, absolwent WSM w Warszawie, b. dyrygent Państwowej Filharmonii w Białymstoku, Warszawskiej Opery Kameralnej, dyrektor artystyczny Oddziału Mazowieckiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Autor wielu opracowań chóralnych muzyki patriotycznej i religijnej. Od 1993 r. prowadzi zespół wokalny „Ars Antiqua”. Chór „Cantares Misericordiae” powstał w 1998 r. przy parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Uczestniczy w ważniejszych uroczystościach w parafii, bierze udział w przeglądach i konkursach, wykonuje głównie motety religijne kompozytorów epoki renesansu.  

Chór „Cantus Cordis” z Wołomina. Dyrygent Władysław Chanas. Absolwent Akademii Muzycznej we Lwowie. Dyrygował w Filharmonii Lwowskiej, współpracował z Filharmonią w Stanisławowie oraz z Operą Narodową w Mińsku. Od 1995 r. mieszka w Polsce. Współpracował z Warszawską Operą Kameralną, Filharmoniami: Lubelską i Wrocławską, Operetką Mazowiecką. Laureat nagrody specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za opracowanie na orkiestrę utworów Karola Kurpińskiego. Chór Miejski „Cantus Cordis” jest reprezentacyjną sekcją śpiewu chóralnego Miejskiego Domu Kultury w Wołominie. Aktywnie uczestniczy w życiu społeczno-kulturalnym miasta. 

Chór Miejski im. Józefa Gromali z Zielonki. Dyrygent Maciej Cegielski. Absolwent AM w Warszawie. Zawodowo związany z Operetką Warszawską, Teatrem Wielkim w Warszawie, Filharmonią Narodową, Teatrem Muzycznym ROMA i Zespołem Mazowsze. Chór w Zielonce powstał w 1947 r. jako mieszany, dopiero później przekształcił się w męski. Pierwszym, wieloletnim dyrygentem był Józef Gromala. Od 2009 r. jest sekcją Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce, pełniąc funkcję chóru parafialno-miejskiego. Występuje podczas uroczystości miejskich i kościelnych oraz na przeglądach i konkursach. 

Chór „Lux Mea” z Tłuszcza. Dyrygent Magdalena Hutek ukończyła wydział dyrygentury chóralnej, edukacji muzycznej, muzyki kościelnej, rytmiki i tańca Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 2 lat prowadzi chór „Lux Mea” przy Centrum Kultury i Sportu w Tłuszczu. Chór założył Stefan Mikiciuk, należą do niego mieszkańcy gminy Tłuszcz, a także Radzymina i Zabrodzia. 

Chór „Sentito” z Wołomina. Dyrygent Sylwia Krzywda. Powstał w 2000 r. przy parafii św. Józefa Robotnika w Wołominie. W repertuarze ma pieśni sakralne, ludowe, patriotyczne, a także największe przeboje muzyki rozrywkowej. Koncertował w całej Polsce i wielu krajach Europy. Jest wielokrotnym laureatem różnorodnych przeglądów i konkursów, m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Katolickich Caecilianum i Festiwalu Kolędowego Serce Mazowsza. 

Organizatorzy zaprosili do udziału w koncercie dzieci i młodzież, soliści zostali wyłonieni podczas castingu: Joanna Polkowska, Maria Kaim, Karolina Przywoźna, Szymon Wolak, Joanna Kowalczyk, Aleksandra Dołowa, Maja Stolarczyk. 

Przewodniczący Komisji Dziedzictwa Narodowego i Kultury Andrzej Zbyszyński podziękował radnym z komisji za wspieranie kolejnej tak znaczącej inicjatywy, która będzie zwieńczeniem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w naszym powiecie.