II Powiatowy Przegląd Chórów im. Wacława Lachmana
w Ostrówku

Data: 23.10.2018 r., godz. 16.00    1656
Wacław Lachman to jedna z najbardziej zasłużonych postaci związanych z muzyką chóralną w Polsce, kompozytor, dyrygent, pedagog, autor podręczników i śpiewników, animator życia muzycznego, także bardzo aktywny społecznik i patriota, twórca Chóru Męskiego HARFA.
Celem II Powiatowego Przeglądu Chórów im. Wacława Lachmana, który odbył się 14 października, było ożywienie tradycji śpiewaczej w naszym regionie (w gminie Klembów i w powiecie wołomińskim) i promocja dorobku Wacława Lachmana - związanego z Ostrówkiem poprzez pobyty w domu letniskowym, który istnieje do dziś. Dawniej był to budynek przedszkola, a obecnie - dom letniskowy p. Andrzeja Nowaka, wnuka Wacława Lachmana. który był obecny na koncercie.
Wydarzenie to jest organizowane przez GOK Klembów i Powiat Wołomiński z nadzieją, że wpłynie ono na integrację społeczności lokalnej, rozwinie świadomość konieczności promowania swojej małej Ojczyzny. Organizatorzy chcieli, aby wydarzenie to pełniło kluczową rolę w życiu kulturalnym mieszkańców i na trwałe wpisało się w dziedzictwo historyczne i kulturowe gminy Klembów i powiatu wołomińskiego.
II Powiatowy Przegląd Chórów im. Wacława Lachmana jest już wydarzeniem cyklicznym. W 2016 roku, dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2016, na scenie w parku w Ostrówku gościł Warszawski Chór Męski HARFA, którego założycielem był Wacław Lachman.
Tegoroczna II edycja Powiatowego Przeglądu Chórów odbyła się pod patronatem i wsparciem finansowym Starosty Wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego i Wójta Gminy Klembów Rafała Mathiaka. Podobnie było w roku ubiegłym.
Podczas Przeglądu wystąpiły trzy zespoły: Chór św. Cecylii z Wołomina (Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej), Zespół Muzyki Dawnej FLAUTI DIVERTENTI z Woli Rasztowskiej oraz Chór Parafii św. Kazimierza w Kobyłce.
Po koncercie Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski i Wójt Gminy Klembów Rafał Mathiak wręczyli nagrody i podziękowania uczestnikom II Powiatowego Przeglądu Chórów im. Wacława Lachmana. Wspólnie zaśpiewano pieśń ,,Deszcz jesienny’’ w opracowanie muzycznym Wacława Lachmana. Na zakończenie tego muzycznego wydarzenia podziękowania wygłosili: Wójt Rafał Mathiak, Proboszcz Parafii w Ostrówku i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Klembowie.

GOK Klembów

Zdjęcie Wacława Lachmana pochodzi z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego (www.nac.gov.pl)