„100 Lat Niepodległej. Urodziny Polski” w Strachówce

Data: 03.12.2018 r., godz. 11.00    1219
„Co nam zostało z tych lat” to tytuł finałowego przedstawienia, którym Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska zakończyło obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.
W świetlicy Szkoły Podstawowej im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce nauczyciele i członkowie naszego stowarzyszenia na jeden wieczór wyczarowali klimat przedwojennej, warszawskiej kawiarni. Przybyli goście z powiatu wołomińskiego i naszej gminy obejrzeli świetny program kabaretowy przygotowany przez Emilię Badurek i Iwonę Gajdę. Usłyszeli i wspólnie śpiewali z młodymi aktorami piosenkę Hanny Ordonówny „Miłość Ci wszystko wybaczy”, szlagier z filmu „Ada! To nie wypada!”, piosenkę „Ach, śpij kochanie” Adolfa Dymszy i Eugeniusza Bodo, czy „Ach, jak przyjemnie” Heleny Grossówny i Aleksandra Żabczyńskiego. W czasie wieczoru „panie” kelnerki (uczennice III klasy gimnazjum) podawały gościom kawę, herbatę i ciastka. W powietrzu unosił się zapach palonych świec i atmosfera przedwojennej Adrii.
Częścią spotkania było rozstrzygnięcie, ogłoszonych przez nasze stowarzyszenie, powiatowych konkursów: literackiego „W poszukiwaniu bohaterów naszej Niepodległości” i fotograficznego „Rodzina dla Niepodległej”. Laureaci otrzymali piękne nagrody: książki, słuchawki, gry, materiały plastyczne i słodycze. Bardzo się cieszymy, że wszyscy nagrodzeni m.in. z Wołomina, Kobyłki, Ząbek, Radzymina i innych miejscowości rodzinnie przybyli na galę. Podsumowane zostały także szkolne konkursy - plastyczny i poetycki, które organizowane były na stulecie Szkoły Podstawowej w Strachówce.
Na zakończenie pięknego wieczoru na salę „wjechał” biało-czerwony tort z napisem „Łączy nas Niepodległa”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tego niezwykłego wydarzenia: Sebastianowi Radzio, Basi Janus, Mirce Ufnal, Jadzi Subździe, Joli Staniszewskiej, panu Kordkowi, pani Ani, pani Asi. To wielka przyjemność z Wami pracować.
Wydarzenie finansowane było przez Powiat Wołomiński w ramach projektu „100 Lat Niepodległej. Urodziny Polski” i Gminę Strachówka.

Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska ze Strachówki