Jesteś tutaj:

Powiatowe ćwiczenia antyterrorystyczne

Data: 04.06.2019 r., godz. 15.00    743
We wtorek 4 czerwca odbyły się ćwiczenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na terenie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Markach.
Na zaproszenie Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka w ćwiczeniach wzięli udział przedstawiciele m.in. Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Wołominie, Ratownictwa Medycznego, Szpitala Wołomińskiego, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych i Dyrektor SP Nr 2 Katarzyna Łempicka.

Zadaniem służb było uwolnienie zakładników (w tej roli uczniowie I LO PUL w Wołominie) i wyeliminowanie terrorystów, którzy opanowali budynek szkoły. Dodatkowym utrudnieniem był wybuch oraz pożar wewnątrz budynku.
Po wyswobodzeniu zakładników i rozbrojeniu napastników do akcji ratowniczej wkroczyli strażacy, a po ugaszeniu i oddymieniu budynku, wyszkolone psy z grupy poszukiwawczo-ratowniczej OSP Marki w celu odszukania zaginionych uczniów. Na zakończenie akcji przeprowadzone zostały oględziny budynku przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Adam Lubiak Starosta Wołomiński podziękował wszystkim służbom za organizację i sprawne przeprowadzenie ćwiczeń, których celem było doskonalenie współdziałania służb, inspekcji i straży w sytuacji kryzysowej oraz koordynacja podejmowanych działań.